Vědci vyvinuli mimořádně účinnou metodu pro výzkum rostlinných hormonů

Tisková zpráva UP Olomouc:

Vědci vyvinuli mimořádně účinnou metodu pro výzkum rostlinných hormonů.
Arabidopsis thaliana
Olomoučtí vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, Univerzity Palackého a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum vyvinuli ve spolupráci se švédskými kolegy unikátní metodu, která umožňuje změřit v současné době rekordní počet 101 rostlinných hormonů a jim příbuzných látek v jediném malém vzorku kořene, stonku či jiného orgánu. Nový postup urychlí analýzy hormonů a pomůže vědcům lépe pochopit, jak se jejich hladiny mění v různých situacích, například když zemědělské plodiny či jiné rostliny čelí nepříznivým podmínkám.

středa 10. říjen 2018, 9:00 – Text:  Jan Kolář, Martina Šaradínová

Šimura J, Antoniadi I, Široká J, Tarkowská D, Strnad M, Ljung K, Novák O (2018) Plant Hormonomics: Multiple Phytohormone Profiling by Targeted Metabolomics. Plant Physiology 177(2): 476-489. doi:10.1104/pp.18.00293

Tiskovou zprávu přejala i další česká media:

EnviWeb.cz

Česká televize iVysílání Česká televize uvedla krátkou zprávu v pořadu Věda 24