Témata bakalářských a diplomových prací pro školní rok 2019/2020

Zde naleznete témata bakalářských a diplomových prací vypisovaná pro aktuální akademický rok. Témata jsou průběžně doplňována.

Školitel: Prof. RNDr. Martin Fellner, Ph.D.

bakalářská:

1. Receptory modrého světla a jejich úloha v citlivosti semen Arabidopsis k osmotickému stresu (Blue light receptors and their role in sensitivity of Arabidopsis seeds to osmotic stress)
  2. Zapojení světelné signalizace v odpovědích rostlin na osmotický stress (Involvement of light signaling in plant responses to osmotic stress)
  3. Úloha fytochromového chromoforu v citlivosti semen rajčete k abiotickým stresům (Role of fytochrome chromophore in tomato seed sensitivity to abiotic stress)
  4. Fytochromy a jejich úloha v regulaci aniontových kanálů v průběhu klíčení semen (Role of phytochromes in regulation of anion channels during seed germination)
  5. Úloha fotomorfogenních transkripčních faktorů v toleranci semen Arabidopsis k zasolení (Role of photomorphogenic transcription factors in Arabidopsis seed tolerance to salinity)

diplomová:

1. Vliv zasolení na expresi fototropinů v semenech rajčete (Effect of salinity on phototropin expression in tomato seeds)
  2. Interakce modrého světla a ABA během klíčení semen vystavených stresu zasolením (Cross-talk between blue light and ABA during seed germination under salt stress)

Školitel: Mgr. Michal Karady, Ph.D.

bakalářská / diplomová:

1. Stanovení a funkce nového rostlinního hormonu melatoninu a jeho metabolitů v rostlinách
  2. Metabolizmus a detekce živočíšních neurotransmiterů v rostlinách
  3. Fytohormonální regulace nativních látek podobných/identických neurotransmiterům v rostlinách
  4. Identifikace a metabolizmus prekurzoru etylenu jako potencionálního nového fytohormonu

Školitel: Doc. RNDr. Petr Mlejnek, Ph.D. (Ústav normální anatomie LF)

1. Regulace buněčné smrti nádorových buněk
  2. Mnohočetná léková rezistence nádorových buněk
  3. Bioenergetika nádorové buňky

Školitel: doc. Mgr. Ondřej Novák, Ph.D.

bakalářská:

1. Stanovení camalexinu ve vybraných zástupcích čeledi brukvovitých.  – OBSAZENO

Školitel: Mgr. Jana Oklešťková, Ph.D.

bakalářská:

1. Stanovení obsahu steroidních látek v různých potravinových doplňcích  – OBSAZENO

Školitel: RNDr. Ondřej Plíhal, Ph.D.

diplomová:

1. Studium vakuolárních isoforem cytokinin oxidasy, CKX1 a CKX3, a kompartmentace cytokininů v buňce v Arabidopsis thaliana
    (Study of vacuolar isoforms of cytokinin oxidase, CKX1 and CKX3, and subcellular compartmentation of cytokinins in Arabidopsis thaliana)

Školitel: Doc. RNDr. Lucie Plíhalová, Ph.D.

bakalářská / diplomová:

1. Příprava a aktivita biologicky aktivních derivátů cytokininů na inertních nosičích – OBSAZENO
  2. Deriváty cytokininů pro kosmetické a biotechnologické využití – OBSAZENO

Školitel: RNDr. Jiří Pospíšil, Ph.D.

bakalářská / diplomová:

1. Vývoj nové generace látek s antileishmaniálními vlastnostmi: Vliv laktonové funkční skupiny  – OBSAZENO
  2. Vývoj nové generace látek s antileishmaniálními vlastnostmi: Vliv velikosti kruhu a substituci na něm  – OBSAZENO
  3. Vývoj nové generace látek s antileishmaniálními vlastnostmi: Vliv fenylsulfonového fragmentu  – OBSAZENO
  4. Příprava pokročilého intermediátu vycházejícího z giberelinu A7 nezbytného k identifikaci struktury neznámého giberelinu  – OBSAZENO
  5. Modifikované rostlinné hormony vycházející z giberelinu A3 a jejich protinádorová aktivita  – OBSAZENO

Školitel: Mgr. Radim Simerský, Ph.D.

1. Příprava a charakterizace afinitních matric s deriváty fytohormonů

Školitel: RNDr. Marek Zatloukal, Ph.D., Konzultant: Mgr. Jan Buček

diplomová:

1. Syntéza vybraných izotopicky značených biologicky aktivních heterocyklických sloučenin

Školitel: Dr. Asta Žukauskaitė, Ph.D. / Mgr. Aleš Pěnčík, Ph.D.

bakalářská / diplomová:

1. Synthesis and natural abundance of putative auxin metabolites (Syntéza a přirozený výskyt nových potenciálních metabolitů auxinu)