O nás

Laboratoř růstových regulátorůLaboratoř růstových regulátorů (LRR) je společným pracovištěm přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Byla založena v roce 1996 jako výzkumné pracoviště interdisciplinárního charakteru a v roce 2021 oslaví již 25. výročí od svého založení. Účelem pracoviště je integrovat kapacity pro společné řešení vědecko-výzkumných projektů v oblasti molekulárních a fyziologických mechanismů účinků růstových regulátorů u živých organismů. Pracoviště se zabývá vědecko-výzkumnou a pedagogickou činností v oboru experimentální biologie, zejména pak přípravou nových, vysoce biologicky účinných růstových regulátorů na bázi purinů, vývojem metod jejich analýzy, studiem jejich funkcí a účinků v růstových a vývojových procesech normální a nádorové buňky, včetně vývoje protinádorových látek odvozených od rostlinných hormonů.

Rostlinné hormony jako léčiva, kosmetika i růstové regulátory

Co to vlastně rostlinné hormony jsou? Jde o látky, které podobně jako hormony u zvířat a lidí, řídí vývojové i fyziologické pochody u rostlin. Cytokininy, na jejichž studium se pracovníci Laboratoře růstových regulátorů zaměřují, podporují dělení buněk, ovlivňují růst kořenů nebo zpomalují stárnutí listů. V rostlinných buňkách, podobně jako v těch živočišných, se však hormony vyskytují jen ve velmi nízkých koncentracích. Jedním ze světově uznávaných příspěvků LRR v této oblasti je rozšíření řady cytokininů zejména o tzv. aromatické cytokininy topoliny a z nich odvozené deriváty na bázi olomoucinu a využití regulačních účinků těchto derivátů při léčení nádorů. Jedním z nejúčinnější z řady protinádorových látek odvozených z cytokininů byl roskovitin, inhibitor cyklin-dependentních kinas, klíčových enzymů buněčného cyklu, který je členem vývojové řady bohemin, roskovitin, olomoucin II, atd. Roskovitin byl licencován firmě Cyclacel Pharmaceuticals Ltd. a pod komerčním názvem Seliciclib® (www.cyclacel.com) končí multicentrickou fázi IIB. klinického zkoušení pro léčení nádorů, a to v Evropě a v USA. SONY DSCVývoj látek proti rakovině však není jediným polem, na němž se v LRR pracuje. Úspěchy má i v oblasti zemědělského výzkumu. Podařilo se například přijít na to, jak v rostlinách zvýšit množství cytokininů pomocí regulátorů hladiny cytokininů s názvem INCIDE, což podporuje růst. Díky tomu se dají zvýšit výnosy řady zemědělských plodin a odolnost rostlin vůči stresu. Tento produkt nedávno koupila, a to včetně mezinárodních patentů, nadnárodní agrochemická společnost. Nedávno se podařilo vyvinout i látku, která omlazuje pleť a pomáhá při léčbě kožních chorob. I v tomto případě při vývoji pomohly cytokininy, které oddalují stárnutí také u živočišných buněk. Na tyto objevy byly podány dva mezinárodní patenty, které byly v licenci poskytnuty americké firmě Pyratine Plc z Kalifornie, jež hradí náklady na patentovou ochranu. Produkt s léčivou látkou odvozenou do cytokininů pyratin (www.pyratine.com) byl na trh v USA uveden v roce 2010. Nejde však pouze o dermatologický přípravek, který působí proti hrubosti kůže, vrásčitosti a poruchám pigmentace, ale i o prostředek účinný při léčbě růže a akné. Během posledních pár let se LRR stala jedním z publikačně nejaktivnějším pracovišť jak ÚEB AVČR, tak i UP. Pracoviště publikuje zejména v prestižních zahraničních časopisech a ročně podává i řadu přihlášek národních a mezinárodních patentů. LRR je v rámci ÚEB AV ČR od roku 2014 zapojeno do výzkumu Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum).

Účelem pracoviště je integrovat kapacity pro společné řešení vědecko-výzkumných projektů v oblasti molekulárních a fyziologických mechanismů účinků růstových regulátorů u živých organismů. EXBIO_054Pracoviště se zabývá vědecko-výzkumnou a pedagogickou činností v oboru experimentální biologie, zejména pak přípravou nových, vysoce biologicky účinných růstových regulátorů na bázi purinu, vývojem metod jejich analýzy, studiem jejich funkcí a účinků v růstových a vývojových procesech normální a nádorové buňky, včetně vývoje protinádorových látek odvozených od rostlinných hormonů. Dále je součástí odborného programu i studium onkogenů a nádorových supresorových genů, mechanismů regulace jejich exprese, včetně vývoje transgenních organismů kontrolovaně exprimujících  geny zapojené v růstově-regulačních a obranných funkcích. LRR rovněž spolupracuje na výše uvedené problematice s desítkami pracovišť u nás i v zahraničí.