Bioanalytické metody – okruhy ke státní zkoušce

  1. Optické metody I – povaha elektromagnetického záření, vlastnosti elektromagnetické vlny, veličiny, které ji charakterizují. Interakce mezi zářením a hmotou – polarimetrie (chiralita, optická otáčivost, využití v analýze biomolekul), nefelometrie a turbidimetrie (rozptyl světla, využití v klinické praxi – stanovení celkových bílkovin, albuminu v moči a dalších proteinů).
  2. Optické metody II – povaha elektromagnetického záření, vlastnosti elektromagnetické vlny, veličiny, které ji charakterizují. Princip absorpční spektrometrie v UV VIS oblasti a aplikace spektrálních metod pro stanovení biomolekul v klinické praxi, kvantitativní analýza bílkovin, semikvantitativní vyšetřování bílkovin (diagnostické proužky), luminiscence – vznik a využití v bioanalytice.
  3. Enzymové analytické metody – nomenklatura a klasifikace enzymů, jednotky enzymů, základy enzymové kinetiky, stabilizace enzymů. Enzymy jako analytická činidla – Warburgův optický test, enzymy jako diagnostické markery v klin. biochemii, fyzikálně-chemické metody v enzymové analýze.
  4. Biosensory – definice, základní pojmy, převodníky pro biokatalytické a bioafinitní biosensory, enzymové biosensory, imunosensory, tkáňové elektrody, aplikace biosensorů pro detekci DNA. Elektrochemické analytické metody – rozdělení, principy, aplikace v detekci a stanovení biomolekul.
  5. Protilátky a imunochemické metody – principy analytických aplikací využívajících protilátky, kvantitativní imunoanalýza se značkou (fluorescenční, bioluminiscenční, radioaktivní, enzymová), homogenní a heterogenní imunoanalýza.
  6. Chromatografické techniky – principy a teorie chromatografického dělení molekul, gelová permeační chromatografie, afinitní chromatografie, ionexová chromatografie a jejich využití v analýze biomolekul. Instrumentální chromatografické techniky – princip plynové (GC), kapalinová chromatografie (HPLC, UHPLC) a superkritické fluidní chromatografie (SFC) a jejich využití v analýzy biomolekul.
  7. Bioafinitní chromatografie – princip, nosič, ligandy, spacer, sorpce a desorpce, molekulárně vtištěné polymery.
  8. Analytika lipidů – charakteristika základní lipoproteinových tříd, metabolická přeměna a poruchy metabolismu lipoproteinů. Analytické přístupy stanovení mastných kyselin, lipidů a lipoproteinů.
  9. Elektroforetické analytické metody – elektroforéza s pohyblivým rozhraním (volná), elektroforéza na nosičích (zónová) a elektroforéza rovnovážná (isoelektrická fokusace, izotachoforéza). Elektroforéza afinitní, dvojrozměrná, kapilární. Vizualizace separovaných látek.
  10. Metabolomika – definice omických metod, základních pojmy a význam pro biologický výzkum, přehled základních principů a používaných analytických nástrojů, dílčí kroky (prekoncentrace, analytické metody a zpracování dat).